پایان کار ساختمان

نحوه گرفتن پایان کار ساختمان و هزینه ها

شاید بسیاری از شما عزیزانی که دارید این مقاله را می خوانید,ندانید که گرفتن پایان کار ساختمان از جمله مهمترین و البته گاهی مواقع سخت ترین کارهای ساختمان سازی به حساب می آید.برای گرفتن پایان کار شما باید از طریق شهرداری منطقه خودتان اقدام کنید که خود چندین مرحله مختلف دارد که در ادامه با تمام آنها اشنا خواهید شد.اگر بخواهیم پایان کار را معنی کنیم,باید بگوییم که پایان کار نشان می دهد که ملک شهری مورد نظر,توسط سازمان نظام مهندسی و شهرداری منطقه مورد تایید بوده و به هیچ عنوان نمی توان آن را تخریب کرد.

پایان کار یک چیزی مثل جواز ساخت است که دقیقا بعد از اتمام پروژه باید گرفته شود.بعد از اینکه شما درخواست خودتان را به شهرداری می دهید,آنها تمام ساختمان را بررسی می کنند که با قوانین نظام مهندسی و شهرسازی مشکل نداشته باشد.

پایان کار چیست و چه مزیتی دارد؟

به طور کلی پایان کار نشان می دهد که ساختمان مورد نظر از تمام لحاظ امن بوده و بر طبق اصول مهندسی از پیش تعیین شده,ساخته شده است و تمام ساختمان های شهری دنیا چنین مجوزی را باید اخذ کنند.نکته دیگر هم اینکه اگر بخواهید برای ملک خود سند بگیرید و به شخص دیگری انتقال دهید (بفروشید) حتما باید پایان کار را دریافت کنید و در غیر این صورت هیچ کاری نمی توان با ملک مورد نظر انجام داد.دلیل اینکه پایان کار یک مزیت و ضرورت محسوب می شود به شرح زیر است :

 • پایان کار مشخص می کند که ملک مورد نظر فاقد هرگونه مشکل قانونی و فنی بوده و آماده بهره برداری می باشد.
 • اگر بخواهید برای هر واحد از ملک یک سند بگیرید و به فروش برسانید,باید پایان کار را داشته باشید که صورت مجلس تفکیکی برایتان صادر شود. در غیر این صورت نمی توانید واحدهای آپارتمان را به شکل جداگانه به فروش برسانید.
 • به هر حال اگر به دنبال فروش ملک خود هستید و منتظر سند هستید,باید در ابتدا جواز پایان کار را دریافت کنید تا امکان انتقال سند در دفاتر اسناد رسمی وجود داشته باشد.

هر ملک یک شناسنامه فنی دارد که مامور شهرداری بعد از درخواست پایان کار,در یک تاریخ مقرر به محل پروژه آمده و تمام موارد را بررسی می کند.اگر مشکلی در ساختمان وجود داشته باشد شما در ابتدا باید خلافی ها را پرداخت کنید و  دوباره درخواست صدور دهید.

برای دریافت پایان کار نیاز به چه مدارکی می باشد؟

به طور معمول برای دریافت پایان کار ساختمان نیاز به یک سری مدارک می باشد که در اغلب شهرهای ایران به یک شکل بوده.البته گاهی مواقع ممکن است بر اساس شرایط منطقه ساخت و ساز,یک سری مدارک دیگر هم درخواست شود که عبارتند از :

 1. اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه.
 2. اصل و کپی سند ملک.
 3. اگر مالک در قید حیات نیست,می بایست اصل و کپی انحصار وراثت را ارائه دهید.
 4. فیش عوارض نوسازی (اصل و کپی).
 5. فیش آب,گاز و برق به همراه کپی آنها.
 6. اصل و کپی پروانه ساخت ساختمان.
 7. اصل و کپی نقشه های ساختمان که مهر و امضای مهندس ناظر و معمار درونش قرار دارد.
 8. تاییدیه استاندارد آسانسور برای ملک های نوساز.
 9. داشتن کارت سازه که اطلاعات کامل پروژه درونش قرار دارد به همراه برگه اتمام عملیات ساختمانی.

همانطور که مشاهده می کنید,تمام این مدارک برای گرفتن پایان کار واجب بوده. البته این مدارک در طول ساخت پروژه به خودی خود تکمیل می شوند و تنها باید یک سری امضا از مهندس و طراح بگیرید تا به شهرداری منطقه تحویل دهید.البته گاهی مواقع ممکن است که شهرداری منطقه,برای صدور پایان کار دچار مشکل شود که در این حالت می توانید با مراجعه به مراجع قضایی,اقامه دعوا کنید تا به پرونده شما رسیدگی شود.

تمام مراحل گرفتن پایان کار ساختمان

دوستان عزیز توجه داشته باشید که پایان کار تنها برای آپارتمان نبوده و تمام سازه های شهری از جمله ویلایی,صنعتی,تجاری و برج ها نیاز به اخذ این مجوز دارند.برخی از مواقع هم دیده شده است که سازندگان از مهندس ناظر درخواست می کنند که قبل از پرداخت عوارض ماده 100,برگه اتمام کار پروژه را امضا کنند که این کار اشتباست و ممکن است دچار مشکل بزرگی شوند.به هر حال به مهندسین ناظر پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان چنین درخواستی را حتی در ازای مبالغ زیاد قبول نکنند,چرا که ممکن است باعث باطل شدن پروانه مهندس ناظر شده و او برای همیشه از کار کردن منع کنند! به هر حال مراحل اصلی دریافت پایان کار به شکل زیر می باشد :

 1. ارائه درخواست پایان کار به شهرداری منطقه و تشکل پرونده (امکان ارسال درخواست در اپلیکیشن تهران من هم وجود دارد).اگر هم ساختمان نوساز بوده یا به پروژه نوسازی یک ساختمان قدیمی ساخت است,باید فیش عوارض نوسازی شهرداری را هم به پرونده خود ضمیمه کنید.
 2. انجام کارهای مربوط به احراز هویت و ارائه تمام مدارک مورد نیاز از جمله تاییدیه مهندس ناظر (گزارش مهندس ناظر).
 3. در مرحله سوم یک تاریخ دقیق برای بازدید کارشناس شهرداری تعیین می شود.
 4. اگر ملک هیچ مشکلی نداشت,شما می توانید تاییدیه کارشناس را دریافت کنید و در غیر این صورت باید مشکلات را رفع کرده و نوبت بعدی را بگیرید.
 5. البته بعد از ساخت شما باید از ملک های مجاور خود یک رضایت هم داشته باشید که نشان دهد اختلافی مابین شما نیست.از طرفی اگر ملک خلافی داشته باشد یا باتوجه به نقشه عمل نکرده باشد,فرد به کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می شود تا تمام خلافی ها را پرداخت کند.بعد از پرداخت جریمه و تکمیل این مرحله می توانید به قدم بعدی فکر کنید.
 6. دریافت پیش نویس پایان کار که توسط واحد تشکیل پرونده های شهرداری صدور می شود.
 7. گرفتن تاییدیه آتش نشانی از همان منطقه.
 8. گرفتن تاییدیه آسانسور که برای ساختمان های نوساز و آسانسور دار نیاز است.
 9. دریافت تاییدیه از واحد فنی.
 10. گرفتن تاییدیه معاونت شهرسازی از شهرداری همان منطقه.
 11. مراجعه به دبیرخانه و گرفتن پایان کار پروژه.

دوستان عزیز به این مورد توجه داشته باشید که به هیچ عنوان امکان صدور پایان کار برای ملک های نیمه کاره وجود ندارد و شهرداری زیر بار چنین مسئولیت سنگین نمی رود.به همین خاطر بهتر است زمانی اقدام به گرفتن کنید که پروژه به طور کامل تکمیل شده است و هیچ مشکلی حتی کوچک هم ندارد.

هزینه گرفتن پایان کار در سال 1403

قطعا این سوال برای بسیاری از شما به وجود می آید که در سال 1403-1404 هزینه گرفتن پایان کار به چه شکل می باشد.بهتر است از همین ابتدا بگوییم که هیچ هزینه ثابتی برای پایان کار وجود ندارد و این مبلغ باتوجه به نوع ملک,متراژ,منطقه مورد نظر و سایر عوامل تغییر می کند. نکته دیگر هم اینکه هزینه گرفتن پایان کار برای جانبازان و ایثارگران تا 70% کاهش پیدا می کند که این مقدار بستگی به میزان جانبازی و اسارت فرد مورد نظر دارد.

پایان کار ساختمان های قدیمی به چه شکل است؟

ساختمان های قدیمی نسبت به ساختمان های جدید,یک سری قوانین دارند که در 3 گروه مختلف دسته بندی می شوند که به شکل زیر می باشد :

 • اگر یک سختمن بسیار قدیمی دارید و می خواهید که پایان کار جدید بگیرید,تنها کافیست پایان کار قدیمی را به شهرداری ببرید و تمام.
 • در حالت دوم شما یک ساختمان قدیمی دارید که بخش هایی به آن اضافه یا از آن کم شده است (مانند طبقه).در این حالت شما خلافی ساختمان را پرداخت نکرده اید و حین گرفتن پایان دچار مشکل خواهید شد.در این حالت شما به شهرداری و کمیسیون ماده 100 ارجاع داده می شوید تا هزینه خلافی ها را پرداخت کنید و بعد از آن می توانید اقدام به گرفتن پایان کار جدید کنید.
 • در حالت سوم به یک سری از ساختمان های قدیمی ساز می رسیم که اصلا مجوز ساخت نداشتند و سند هم برایشان صادر نشده است.گرفتن سند و پایان کار برای چنین ملک های کلنگی کار سختی بوده و بهتر است با یک فرد متخصص یا یک وکیل حرفه ای مشورت داشته باشید تا به طور کامل شما را راهنمایی کند.

پایان کار ساختمان

سوالات متداول

اعتبار پایان کار چقدر می باشد؟

+ اگر هیچ تغییرات خاصی در ساختمان ایجاد نشود,پایان کار می تواند مادام العمر باشد.

چقدر زمان می برد تا پایان کار آماده شود؟

+ اگر تمام خلافی های ساختمان پرداخت شده باشد,پروسه دریافت حدود 6 الی 8 ماه زمان می برد.

چطور پایان کار ساختمان را استعلام کنیم؟

+ برای گرفتن استعلام یک ساختمان تنها کافیست به شهرداری همان منطقه مراجعه کنید (در حال حاظر هیچ روش آنلاین و ساده ای وجود ندارد).

 

مطالب مرتبط

پ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره