تبدیل رهن به اجاره

آموزش کامل تبدیل رهن به اجاره در سال 1403

رهن و اجاره یکی از معضل های امروزه بسیاری از کسانی می باشد که به دنبال اجاره ملک در کرج یا هر شهر دیگری هستند و ما هم تصمیم گرفتیم تا مقاله ای در رابطه با نحوه تبدیل رهن به اجاره و برعکس برای شما دوستان عزیز تهیه کنیم.البته توجه داشته باشید که گاهی مواقع ممکن است مالکین چنین قانونی را رعایت نکنند که در این حالت کار خاصی از دست شما بر نمی آید و بهتر است به سراغ ملک دیگری بروید.

دوستان عزیز توجه داشته باشید که مبلغ رهن یک ملک بر اساس قیمت کل ملک تعیین می شود و اینطور نیست که شخص بتواند هر مبلغی را که دوست دارد از مستاجر دریافت کند که البته باز هم این مورد در بسیاری از مواقع رعایت نمی شود,به ویژه برای ملک های خاص و گران قیمت مناطق بالای شهر.برای تعیین رهن کامل یک ملک باید بر اساس قیمت کل ملک و سال ساخت آن عمل کرد که هر چقدر قدیمی تر باشد,در نتیجه مبلغ رهن نیز کاهش پیدا می کند.

نحوه محاسبه رهن کامل یک ملک

برای محاسبه رهن کامل یک ملک ملاک اصلی متراژ کل ملک,قیمت هر متر مربع و سال ساخت تعیین کننده هستند که بر اساس فرمول زیر تعیین می شود :

💥 رهن کامل = (۴ تا ۶) ÷ (متراژ ملک × قیمت هر متر مربع) 💥

توجه داشته باشید که ملک های نوساز را باید تقسیم بر 4 کنید و ملک های قدیمی ساخت را 6! البته گاهی مواقع ممکن است که رهن کامل ملک های چند سال ساخت هم بر 4 تقسیم شود که در این صورت بهتر است به سراغ ملک دیگری بروید چرا که معمولا کاری از دست شخصی بر نمی آید مگر اینکه بخواهد پیگیری زیادی کند که ارزش زمانش را ندارد.

برای مثال رهن کامل یک ملک 100 متری واقع در گوهردشت کرج به شکل زیر می باشد (در سال 1390) :

  • متراژ : 100
  • قیمت هر متر : 5 میلیون تومان
  • سن بنا : 2 سال
  • نکته مهم این است که برای ملک هایی که قیمت بالایی دارند این عدد کوچک تر از 1/6 خواهد بود و گاهی مواقع تا 1/20 هم می رسد.

 میلیون تومان 100x5 ÷ 4 = 200

اما اگر بخواهیم همین ملک را متری 80 میلیون تومان در نظر بگیریم در کل قیمت ملک 8 میلیارد تومان می شود که اگر تقسیم بر 4 کنیم عدد به دست آمده 2 میلیارد تومان می شود که اصلا با عقل جور در نمی آید!

تبدیل رهن به اجاره و برعکس

همانطور که بسیاری از شما هم می دانید,اغلب مالکین علاقه ای به رهن کامل ملک خود ندارند و به همین خاطر شما باید با نحوه تبدیل رهن به اجاره آشنا باشید که مبادا در هنگام معالمه سرتان کلاه برود و از شما مبلغ بیشتری بگیرند. مبلغ رهن می بایست در تمام طول قرارداد در اختیار مالک باشد و شما می توانید بعد از اتمام قراداد خود اقدام به گرفتن مبلغ رهن خود کنید و مالک نتوانست در مدت مشخص مبلغ را پس دهد,می توانید از مراجع ذی ربط اقدام کنید.

به هر حال اغلب ملک های موجود در ایران به شکل ترکیبی اجاره داده می شوند و شما باید یک مبلغ را به عنوان پول پیش پرداخت و یک مبلغی هم به شکل ماهانه به عنوان اجاره به مالک بدهید.شاید برایتان جالب باشد که بدانید در حال حاظر از هر 4 خانواده ایرانی,1 خانواده درگیر اجاره هستند که این عدد در شهر تهران به 50 درصد هم می رسد که واقعا نگران کننده است.به طور کلی حدود 39 درصد کل مردم ایران در حال پرداخت اجاره هستند و باقی افراد مالک به حساب می آیند.

فرمول تبدیل رهن به اجاره به این شکل است که بابت هر 1 میلیون تومان رهن مبلغ 30 هزار تومان را نظر می گیرند.در حقیقت مبلغ رهن را می بایست در 0.03% ضرب کرد که عدد به دست آمده اجاره است. برای مثال اگر مبلغ رهن کامل یک ملک 500 میلیون تومان باشد و شما می خواهید که 300 میلیون تومان پول پیش دهید,باید به شکل زیر عمل کنید :

0.03% x مبلغ رهن = اجاره ماهانه

میلیون تومان 200x0.03=

در حقیقت شما باید 300 میلیون تومان پول پیش داده و ماهانه 6 میلیون تومان هم به عنوان اجاره پرداخت کنید.

نکات مهم و نتیجه گیری

دوستان عزیز همانطور که کمی قبل تر هم گفته شد,این موارد گفته شده عرف بازار هستند که ممکن است در برخی از مناطق چندان اهمیت نداشته باشند.برای مثال ملک هایی که در بالاشهر قرار دارند در اغلب مواقع از این قانون پیروی نمی کنند که ما کاری با این موارد نداریم.مورد بعدی هم اینکه اجاره و رهن ملک کاملا وابسته به وضعیت بازار و سود بانکی بوده و اگر سود بانکی افزایش پیدا کند,در نتیجه مالک هم مقدار اجاره یا نحوه تبدیل رهن به اجاره را تغییر می دهد (برای مثال هر 1 میلیون تومان رهن را 35 هزار تومان محاسبه می کند).البته این سود بانکی زیاد نمایانگر تورم بسیار زیاد کشور است که متاسفانه در سال های اخیر تعداد زیادی از مستاجران را به زحمت انداخته و بسیاری از ما نمی توانیم همان ملک را در سال بعد اجاره کنیم و توانش را نداریم.

نکته دیگر هم اینکه گاهی مواقع ممکن است ملک های بسیار لوکس شامل سن بنا نشوند و حتی بعد از 10 سال باز هم عدد به دست آمده تقسیم بر 4 شود (به جای 6 یا بیشتر).دلیلش هم این است که قیمت هر متر آپارتمان در برخی از نقاط تهران یا کرج به بیش از 200 میلیون تومان می رسد که جزو موارد خاص و لوکس محسوب می شوند و مالکین برای چنین ملک هایی قوانین خاص خودشان را دارند که این کار کاملا اشتباست و ما محکومش می کنیم.

مطالب مرتبط

پ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره