حق کمیسیون مشاورین املاک در سال 1403 + ویدیو

حق کمیسیون املاک در سال جدید یکی از مهمترین مواردی است که تقریبا تمام بزرگ سالان باید بدانند.ما هم در این مقاله قصد داریم تا تمام موارد مرتبط با این موضوع را بررسی کنیم.البته بهتر است همین ابتدا این مورد را بگوییم که ممکن است بسیاری از دوستان مشاور,این قانون را رعایت نکنند که دلیلش هم حرفه ای و بزرگ بودن مشاور یا شرکت می باشد.

ما در این صفحه می خواهیم در رابطه با موضوعات زیر صحبت کنیم :

 • حق کمسیسون املاک دقیقا چیست؟
 • تعرفه کمیسیون املاک در سال 1403 و نحوه محاسبه آن
 • دلایل تعرفه بالای برخی از مشاورین و شرکت ها
 • در صورت بالا بودن تعرفه چطور باید حق خود را بگیریم؟

دوستان عزیز در نظر داشته باشید که این مقاله تنها جنبه اطلاع رسانی دارد و ما قصد مشاجره با مشاوری را نداریم.تمام اطلاعات داده شده از منابع رسمی به دست آمده و هیچ صحبت اضافه ای در آن وجود ندارد.

حق کمیسیون املایک دقیقا چیست؟

کمیسون املاک در حقیقت همان دستمزد و درصدی است که برای مشاورین در نظر گرفته می شود.بر اساس قوانین اتحادیه صنف مشاورین املاک,شما موظف هستید که برای معاملات ثبت شده خود یک مبلغی را به مشاور پرداخت کنید.این مبلغ برای تمام معاملات املاک از قبیل خرید,فروش,رهن و اجاره بوده و بر اساس یک دستورالعمل خاص محاسبه می شود.نکته مهم در رابطه با این کمیسیون این است که هر 2 شخص طرف معالمه باید آن را پرداخت کنند آن هم به یک اندازه.

تعرفه کمیسیون املاک در سال 1403 و نحوه محاسبه آن

توجه کنید که این تعرفه همه ساله توسط اتحادیه صنف مشاورین املاک تعیین می شود و هیچ شخصی نمی تواند خارج از آن عمل کند (البته اگر توافقی نکرده باشند).تعرفه کمیسیون بر اساس ملاک های مختلف تعیین می شود که عبارتند از :

 • ارزش ملک
 • مالیات (9% مبلغ کمیسیون)

یکی از موارد مهم این است که این نحوه محاسبه تنها برای شهر تهران بوده که اغلب شهرهای دیگر هم به همین نحو محاسبه می شوند.قبل از اینکه بخواهیم محاسبه را انجام دهیم,باید بدانید که تعرفه های خرید و فروش با اجاره و رهن متفاوت هستند.

کمیسون خرید و فروش ملک

بر اساس آخرین مصوبه اتحادیه در تاریخ 1399/6/23,درصد کمیسون خرید و فروش به طور کامل 0.5% می باشد که بین شخص خریدار و فروشنده تقسیم می شود.یعنی هر شخص طرف قرارداد تنها می بایست 0.25% قیمت کل ملک را به عنوان دستمزد به مشاور بپردازند.البته یک 9% مالیات هم در نظر گرفته شده است که تماما بر عهده خریدار و فروشنده بوده و باید پرداخت کنند.

کمیسیون خرید و فروش ملک در سال 1403

برای مثال کمیسون فروش یک ملک 10 میلیاردی به شرح زیر است :

 • 10,000,000,000 x 0.5% = 50,000,000 (پنجاه میلیون تومان که برای هر شخص می شود بیست و پنج میلیون تومان)
 • 50,000,000 x 9% =4,500,000 (چهار میلیون و پانصد هزار تومان که برای هر شخص می شود دو میلیون و دویست و پنجاه)
 • 50,000,000 + 4,500,000 = 54,500,500 (خریدار و فروشنده باید هر کدام 27 میلیون و 250 هزار تومان بپردازند)

کمیسون رهن و اجاره ملک

همانطور که گفته شد,نحوه محاسبه کمیسون رهن و اجاره نسبت به خرید و فروش تفاوت دارد.برای محاسبه مبلغ باید شما در ابتدا مقدار رهن را تبدیل به اجاره کرده و سپس با اجاره ماهانه حساب کنید.هر یک میلیون تومان رهن را ما 30 هزار تومان در نظر می گیریم.برای نمونه نحوه محاسبه یک ملک با رهن 200 میلیون تومان و اجاره 10 میلیون تومان به شکل زیر می باشد :

 • 200 x 30,000 = 6,000,000 (6 میلیون تومان)
 • اجاره ماهانه 10 میلیون تومان + 6 میلیون تومان = 16 میلیون تومان
 • 16,000,000 x 25% = 4,000,000 (4 میلیون تومان)
 • 4,000,000 x 9% = 360,000 (360 هزار تومان هم به مبلغ 4 میلیون تومان بابت مالیات اضافه خواهد شد)
 • در آخر هر فرد باید نصف مبلع 4,360,000 تومان را پرداخت کند.

به طور کلی شما می بایست 25% اجاره یک ماه را در نظر بگیرید که برای اجاره مبلغ زیادی به نظر نمی رسد.البته همنطور که گفتیم,ممکن است مشاور با شخص اجاره دهنده سر مبلغ بیشتری صحبت کند که ما با این موارد کاری نداریم.

دلایل تعرفه بالای برخی از مشاورین املاک

شاید برایتان این سوال ایجاد شود که چرا برخی از مشاورین,مبالغ بسیاری بیشتری را دریافت می کنند؟ در جواب باید بگوییم که گاهی مواقع فروش یا خرید یک ملک به قیمت دلخواه شخص کار سختی بوده و تنها عده کمی از عهده این امر بر می آیند.به همین خاطر ممکن است کمی مبلغ را نسبت به کمیسون افزایش دهند که این مورد در بین مشاورین املاک بسیار رایج است.از طرفی دیگر چنین تعرفه هایی برای برخی از ملک های خاص بسیار کم بوده و اصلا امکان فروششان وجود ندارد.نکته دیگر هم اینکه برخی دیگر هم به شکل شرکت کار می کنند که کار شما را در سریع ترین زمان ممکن و همراه با بهترین قیمت به اتمام می رسانند که تمام این کارها هزینه بر خواهند بود و به همین خاطر شرکت مورد نظر می بایست به فکر مبالغ بیشتری باشد.

در صورت بالا بودن کمیسیون املاک,چطور پیگری کنیم؟

گاهی مواقع ممکن است که یک سری اختلافات بین مشاور و شخص مالک به وجود بیاید که برای پیگیری چنین مشکلاتی راه حل های مختلفی وجود دارد که ما در اولین مرحله صحبت کردن را پیشنهاد می کنیم.اما در مرحله بعد شما می توانید با شماره گیری خط 7334 مستقیما با کارشناسان اتحادیه حرف بزنید.

یکی از روش های دیگر هم به شکل آنلاین می باشد و تنها باید وارد آدرس اینترنتی eadl.ir شوید و شکایت خود را ثبت کنید.اگر هم متوجه شدید که مشکلات با این موارد حل نمی شوند,بهتر است در اولین فرصت از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید که البته این مورد زمان زیادی می برد.به هر حال شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل از جمله گران فروشی یا عدم ارائه خدمات توسط مشاور,به سازمان تعزیرات حکومتی شکایت کنید تا مشکلتان برطرف شود.

نکته مهمی که بسیاری از ما در نوشتن قرارداد دقت نمی کنیم این است که مبلغ کمیسیون حتما باید ذکر شود و در این صورت شما نمی توانید به جایی شکایت کنید و در حقیقت کاری از دست هیچکس بر نمی آید.نکته دیگر هم اینکه شرکت و شخص مشاور باید یک رسید بابت مبلغ کمیسیون بدهند و همه موارد ثبت شده باشند.

نتیجه گیری

اگر شما هم به دنبال خرید ملک در کرج یا هر نقطه ای از ایران هستید,حتما باید با تعرفه هایی که مشاورین املاک از شما دریافت می کنند آشنا باشید که مبادا دچار ضرر شوید.البته این مورد هم را در نظر بگیرید که در بسیاری از موارد,مشاورین چنین درصدی را دریافت نمی کنند و اغلب کمی بیشتر خواهند گرفت که قبل از ذکر مبلغ حتما به شما می گویند و جای نگرانی نیست.اما اگر متوجه شدید که مشاور مربوطه بدون اینکه به شما بگوید,کمیسیون را بالاتر دریافت کرده است می توانید همین حالا از مراجع قضایی پیگری و شکایت کنید.

سوالات متداول شما

+ در صورت فسخ قرارداد باید مبلغ کمیسیون را پرداخت کنم؟

بله.

+ آیا تفاوتی بین کمیسیون ملک های تجاری و مسکونی وجود دارد؟

خیر,فرمول در نظر گرفته شده برای تمام ملک های تجاری,مسکونی و اداری می باشد.

+ آیا مشاور با دادن اطلاعات غلط,بعد از فسخ قرارداد هم می تواند کمیسیون دریافت کند؟

خیر,در صورت اثبات این مورد شما مجبور به پرداخت هزینه ای نیستید.

+ آیا کمیسیون مشاور املاک در تمام شهرها یکسان است؟

خیر,نحوه محاسبه هر شهر با شهر دیگر تفاوت دارد (البته برای برخی از شهرها)

مطالب مرتبط

پ

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره